E-Sınav Nedir?

15.04.2019 21:00

E-Sınav Nedir?

Ehliyet teorik sınav sisteminde iki tip sınav yapılmaktaydı. Bu sınavlardan bir tanesi merkezi sınav olup genelde yılda 5 adet yapılmaktadır ve artık uygulamadan kaldırılmıştır. Diğer sınav tipi de elektronik sınav yöntemidir. Elektronik sınav sisteminde ise belirli bir sınav tarihi yoktur. Sınavlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı sınav merkezlerinde yapılır. Bu merkezlerde her gün sınav yapılır. Elektronik sınav sisteminin amacı adayların merkezi sınav tarihini beklemeden kısa sürede ehliyet sınavına girmelerini sağlayarak ehliyet alma sürecindeki süreyi azaltmayı amaçlamaktadır.

 

E-Sınav Nasıl Yapılmaktadır?

 

Elektronik sınav kalem, kâğıt kullanılmadan, dokunmatik ekran yardımıyla soruların çözüldüğü bir sınav sistemidir. E-sınav merkezlerinde yapılan elektronik sınavda sorular sırayla ekrana gelir herhangi bir soruyu çözdükten sonra sıradaki soru butonuna tıklayarak bir sonraki soruya geçilebilir. Cevapladığınız ya da boş bıraktığınız herhangi bir soruya tekrar geri dönüp cevabını değiştirebilir ya da yeniden cevaplayabilirsiniz. Bütün soruları yanıtladıktan sonra sınavı bitir butonuna tıklayarak sınavınızı bitirir ve hemen ardından sonucunuzu öğrenebilirsiniz. 

 

E-Sınav Sistemine Nasıl Başvurulur?
Elektronik sınava başvurabilmesi için sürücü kursuna kayıt olmuş ve teorik derslerin bitmiş olması gerekmektedir. Teorik dersleri biten adaylar 80 TL’lik sınav harcını yatırdıktan sonra sürücü kursuna müracaat ederek E-Sınav randevusu alınır. Aday, randevu günü ve saatinde sürücü kursundan almış olduğu sınav giriş belgesi ve kimliği ile beraber sınav merkezine giderek sınava girer. Elektronik sınavı başarı ile geçen adaylar takip eden direksiyon sınavına girerek sürecini sonlandırmış olur.

 

E-Sınav Randevu Tarihi Değiştirilebilir mi? 

E-sınav kılavuzuna göre “Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, e-sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu değiştirebilir.”

 

E-sınav Merkezlerinin Yerleri Nerededir?

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen motorlu taşıt sürücü kursu "e-sınav"ları artık 81 ilde yapılmaktadır.http://esinav.meb.gov.tr/linkine tıklayarak e-sınav merkezlerinin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

E-sınav Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Sınavını bitiren kursiyer, sınav sonucunu salon girişinde bulunan bilgisayardan ya da http://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspxinternet adresinden T.C. kimlik numarasını girerek öğrenebilir.

 

E-sınav için İtiraz Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kursiyerler e-sınavla ilgili itirazlarını https://eitiraz.meb.gov.tr/adresinden yapabilmektedir.

Sosyal Medya